Rozpoczęliśmy projekt District Park Chorzów.
District Park Chorzów to odpowiedź na europejskie trendy dążące do dekarbonizacji przemysłu, ochrony warstwy ozonowej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Cały teren, na którym powstaje projekt, objęty jest programami dofinansowań krajowych i europejskich. Głównymi atutami są też nowoczesne technologie i doskonała lokalizacja. • Projektowane hale zgodne z aktualnym programem Dekarbonizacji UE 2024-2040 • Powierzchnia terenu inwestycyjnego – 172 231 m² • Powierzchnia komercyjna: HALA 1 - 26 300 m² ; HALA H2 – 35 700 m² • Teren objęty jest programem dofinansowań dla Województwa Śląskiego 2021 – 2027 z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji • Gwarancja stałej ceny mediów na okres 4 lat: gaz, prąd, ciepło, chłód • Termin rozpoczęcia inwestycji I kwartał 2025 • Bocznica kolejowa Śląsk jest jednym z najlepiej skomunikowanych regionów Polski, głównie ze względu na historycznie produkcyjny i przemysłowy charakter. Sukcesywnie rozbudowująca się przez lata infrastruktura drogowa sprawia, że obszar ten może pochwalić się najgęstszą siecią dróg ekspresowych i autostrad w kraju. Bliskość granicy z Czechami i Słowacją sprawia, że w sposób szczególny ułatwiony jest przewóz międzynarodowy. Geograficznie, w promieniu 600 km od Katowic, znajduje się aż 6 głównych europejskich stolic: Warszawa, Berlin, Praga, Budapeszt, Wiedeń i Bratysława. Co więcej, Euroterminal w pobliskim Sławkowie (kolej szerokotorowa) zapewnia bezpośredni dostęp do rynków Azji i obu Ameryk. Z kolei Lotnisko Katowice jest liderem w ruchu cargo w kraju wśród lotnisk regionalnych. Projekt District Park Chorzów znajduje się więc w ścisłym centrum Aglomeracji i samym sercu Górnego Śląska. Doskonałe położenie Śląska wpływa też na nieustanny rozwój sektora biznesowego i pojawianie się nowych potrzeb inwestycyjnych. Ministerstwo Przemysłu, którego siedziba mieści się właśnie w Katowicach, prognozuje dalszy wzrost tego silnego przemysłowo regionu.Na powierzchni blisko 120 tys. m² wykonaliśmy dla Vida XL szereg instalacji:
Podłączyliśmy automatykę i system sterowania instalacjami.
Budowę zakończyliśmy w październiku 2021.
Inwestor: Vida XL
Generalny wykonawca: Mirbud
W 2022 roku dla zakładu Mubea Automotive Poland Sp. z o.o w Zimnej Wódce wykonaliśmy instalacje:
Uruchomiliśmy urządzenia, przeszkoliliśmy obsługę i dostarczyliśmy niezbędną dokumentację. Zapewniamy serwis i sprawne działanie naszych instalacji.
Główny wykonawca: Takenaka
Na lotnisku Warszawa-Radom wykonaliśmy szereg instalacji:
Opracowaliśmy również technologie węzła ciepła i maszynowni wody lodowej.
Realizację ukończyliśmy w 2022 roku.
Generalny wykonawca: Mirbud S.A.
Pierwszy „zielony stadion” w Polsce – tak media nazwały nowy stadion w Opolu, który budujemy wspólnie z MIRBUD S.A.
Rozpoczęliśmy już nasze prace. Co zrobimy na tym wielkim obiekcie?
Kompleksowo zaprojektujemy i wykonamy instalację klimatyzacji i wody lodowej oraz wentylację mechaniczną głównego budynku. Zapewnimy również wentylację kiosków gastronomicznych i sanitariów (poza budynkiem głównym) oraz wentylację kas.
Stadion w Opolu w dużej mierze będzie korzystał z OZE.
Na dachu z trzech stron – zachodniej, wschodniej i południowej – zamontujemy panele fotowoltaiczne o mocy ok. 280 kW. Obieg energii pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania energii i ciepła) . Dzięki tym instalacjom chcemy uniezależnić stadion od konwencjonalnych źródeł energii. W wywiadach dla mediów opowiadał o tym prezes Michał Rosół:
„W głównej mierze oparliśmy rozwiązanie na pompach ciepła, które mają zapewnić stałe i nieprzerwane zasilanie obiektu w energię cieplną. Natomiast w okresach zimowych będziemy wykorzystywali agregaty prądotwórcze z układem kogeneracji, który zapewni dostawy ciepła. W ten sposób uniezależnimy od dostaw ciepła systemowego.”
Zajmiemy się również instalacją wod-kan i hydrantową oraz białym montażem sanitarnym. Stworzymy odwodnienie dachów i trybun. Zajmiemy się również serwisem, by wszystkie instalacje działały poprawnie przez długie lata.
Generalny wykonawca: Mirbud S.A.
W listopadzie 2022 ukończyliśmy nasze prace przy rozbudowie istniejącej piekarni przemysłowej. Na rozbudowanej części wykonaliśmy instalacje:
Zainstalowaliśmy również automatykę z systemem sterującym, rozbudowaliśmy kotłownię i maszynownię. Bezpieczeństwo na obiekcie zapewniają podłączone przez nas detektory metanu.
Nasze instalacje objęły halę produkcyjną, chłodnię, mroźnię, biura, portiernię i magazyn.
Generalny wykonawca: Takenaka
Inwestor: Aryzta
W 2020 roku rozładowaliśmy i relokowaliśmy 102- tonowy autoklaw dla Zotefoams Polska w Skarbimierzu. Zamontowaliśmy również system bezpieczeństwa, kompleksowy system STS oraz stworzyliśmy platformę serwisową autoklawu.
40 000 m³/h – oto wydajność systemu wentylacji mechanicznej Klimor, który zainstalowaliśmy w 2018 roku dla Norma.
Zapewnia wentylację i klimatyzację hali produkcyjnej.
Podstawą układu chłodzenia i klimatyzacji jest agregat wody lodowej Daikin o mocy 400 kW.
Dla zakładu zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy chłodzenie, wentylację i klimatyzację hali wtryskarek wraz z systemem wody procesowej.
Gospodarka cieplna, wentylacja, woda lodowa, gaz – lakiernia Adient Seating Poland w Siemianowicach Śląskich potrzebowała wielu instalacji.
Szczególnie istotna była optymalna gospodarka cieplna. W latach 2019-2020:
W 2015 roku ukończyliśmy przebudowę kotłowni o mocy 6MW z 40-metrowym emitorem dla Tauron przy ul. Studenckiej w Katowicach. Spełnia ona wymogi w zakresie emisji pyłów, tlenków siarki i azotu. Wykonaliśmy układ automatyki swobodnie sterowalnej z zewnętrznym zarządzaniem.
W 2017 roku ukończyliśmy system chłodzenia dla zakładu Saint Gobain w Dąbrowie Górniczej.
Wykorzystaliśmy istniejące centrale wentylacyjne, ale rozbudowaliśmy układy o sekcje chłodnic, agregaty wody lodowej Daikin o mocy 1 MW.
Rurociągi wykonaliśmy w systemie połączeń rowkowanych.
W 2017 roku zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy instalacje potrzebne do zespajania szyb samochodowych dla Argon Saint Gobain w Dąbrowie Górniczej.
100 m3 i ciśnienie robocze 14 bar – do autoklawu o takich parametrach wykonaliśmy instalacje chłodzenia i sprzężonego powietrza.
Agregaty wody lodowej York o mocy znamionowej 2,5 MW, suche chłodnice cieczy, układ hydrauliczny maszynowni z uszczelnieniem EPDM, rurociąg centralnej wody lodowej do chłodzenia obróbki metali – to wszystko na przestrzeni lat 2017-2018 wykonaliśmy dla zakładów Adient w Siemianowicach Śląskich.
Stawiamy na odnawialne źródła energii. W 2018 roku ukończyliśmy system ogrzewania i chłodzenia dla gliwickiego Sest Luve.
Stworzyliśmy system oparty na OZE. M.in. zainstalowaliśmy pompę ciepła powietrze-woda Viessmann o łącznej mocy 1,2 MW oraz kotłownie gazową Viesmann o mocy 3.5 MW.
Naszą instalację podłączyliśmy do systemu automatycznego sterowania budynkiem (Building Management System).
W 2018 roku ukończyliśmy rozbudowę instalacji sprężonego powietrza dla technologii silnika TNGA dla Toyoty. Rurociągi wykonaliśmy w systemie Vic Taulic.