Wróć do aktualności

Park District Chorzów - wykorzysta technologie z 2040 roku już teraz

5 sierpnia, 2024

Trudno zignorować globalne trendy, które są nad wyraz widoczne w Europie w zakresie dążenia do zminimalizowania szkodliwych skutków przemysłu. Z tempem wprowadzanych norm i ustaw można się nie zgadzać, ale faktem jest, że świat skierował swoje kroki w stronę eko-odpowiedzialności i środowiskowej neutralności. Wzrost liczby elektrycznych samochodów, instalacji OZE czy farm fotowoltaicznych to potwierdzenie zmian, jakie zachodzą na naszych oczach. Obecnie pewne jest to, że drugim etapem tego globalnego dążenia do życia w zgodzie z naturą będzie rozpoczynająca się transformacja energetyczna zgodna z założeniami PEP2040, mająca wpływ m. in. na przemysł. Co istotne - Śląsk już w przyszłym roku będzie miał na swoim terenie projekt, który w tym zakresie technologicznie przeniesie nas do 2040 roku!

Geneza projektu

By zrozumieć dlaczego w Chorzowie powstanie prawdopodobnie najnowocześniejsza inwestycja wielofunkcyjna nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, trzeba najpierw przyjrzeć się  genezie tego projektu. Od dawna bowiem na gruncie ścisłej współpracy świata nauki i biznesu dyskutowano, w jaki sposób można połączyć potrzeby przedsiębiorców i techniczne aspekty tworzonych koncepcji infrastrukturalnych oraz najnowocześniejsze technologie ekologiczne.. Z punktu widzenia inwestorów wiele innowacyjnych rozwiązań było zbyt drogich w implementacji, w porównaniu z tradycyjnymi technologiami i ostatecznie rezygnowano ich z wdrożenia. W ostatnim czasie jednak coraz częściej to polskie firmy i polscy naukowcy udowadniają, że można znaleźć „złoty środek” łącząc interesy różnych stron. Jednym z nich jest umiejętne projektowanie ekologicznych technologii odpowiadających na potrzeby zmieniającego się w kierunku zeroemisyjności świata. Najlepszym dowodem na tę jakościową zmianę ma być powstająca w Chorzowie inwestycja pierwszego omnigeneracyjnego i wielofunkcyjnego kompleksu obiektów.

Realne potrzeby biznesu

Gdybyśmy dziś chcieli sporządzić listę najbardziej doskwierających bolączek przedsiębiorców, na szczycie z pewnością znalazłyby się rosnące koszty prowadzenia działalności i nieprzewidywalność cen surowców i energii. Co więcej kolejne wytyczne Unii Europejskiej narzucają rytm zmian, który oznacza często konieczność inwestowania w nowe technologie tu i teraz, by nie wypaść z europejskiego rynku. Jednym z istotnych dążeń jest dekarbonizacja przemysłu.  Na tym tle chorzowska inwestycja wyróżnia się głownie poprzez niezwykle odpowiedzialne podejście do realizacji polityki klimatycznej przy równoczesnym zaspokojeniu realnych potrzeb i możliwości polskich przedsiębiorców. Dzięki opracowanej przez spółkę SMG Śląsk technologii omnigeneracji już teraz realne staje się spełnienie norm wyznaczanych przez Unię i przyjętych przez polski parlament w ramach strategii PEP2040

- We współpracy z polskimi naukowcami od lat rozwijamy  rozwiązania z dziedziny transformacji energetycznej. Bazując na zaleceniach i wytycznych europejskich regulatorów i pionierów w dziedzinie ekologii opracowujemy rozwiązania neutralne dla klimatu. Nowe przepisy i regulacje ujęte w rozporządzeniu PEP2040 czy w Raporcie Climate Strategies Poland sprowadzają się w głównie do ochrony klimatu, przyjmują strategię dekarbonizacji w perspektywie 2030 roku, wskazując 10 kluczowych obszarów do wzmocnienia i wdrożenia. Nasz projekt mający powstać w Chorzowie zakłada spełnienie wszystkich przewidzianych dla budownictwa elementów.  – mówi Michał Rosół, Prezes SMG Śląsk.

Dlaczego Śląsk?

Po pierwsze teren ten jest historycznie bardzo silnie uprzemysłowiony, po drugie posiada doskonałą infrastrukturę logistyczno – transportową, po trzecie, to drugi po woj. mazowieckim tak dynamicznie rozwijający się biznesowo obszar w kraju. Dużym ograniczeniem jak dotąd była kwestia zagospodarowania obszernych terenów poprzemysłowych zlokalizowanych nieraz w samym środku miasta. W wielu wypadkach proces rewitalizacji okazywał się kosztowny, a także brakowało samej koncepcji na to, co z takim gruntem zrobić, by nadać mu nową funkcję. Pojawianie się nowych projektów to szansa na realizacje potrzeb społecznych, gospodarczych i czysto estetycznych Śląska. Chorzowska inwestycja na terenie dawnej Huty Kościuszko ma zatem pełnić funkcję faktycznego wprowadzenia w życie innowacyjnych technologii, a także stanowić swego rodzaju program pilotażowy prezentujący potencjał tego typu koncepcji. To także szansa na budowanie relacji i porozumienia pomiędzy lokalnymi władzami, mieszkańcami oraz przedsiębiorcami. Można bowiem tworzyć „zielone” projekty, które spełniają liczne potrzeby wspomnianych grup i mają wielki potencjał oddziaływania na lokalna gospodarkę.

O samym projekcie w konkretach

Inwestycja stanowi park wielofunkcyjny o łącznej powierzchni przekraczającej 120 000 m2. W jej ramach powstanie nowoczesna przestrzeń magazynowo-produkcyjna, usługowa, mieszkaniowa oraz rekreacyjna. Cechuje ją doskonała lokalizacja w bliskim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej oraz Autostrady A4. Projekt  odpowiada zarówno na potrzeby regionu Śląskiego w kontekście rewitalizacji terenów poprzemysłowych, jak również spełnia światowe założenia walki ze zmieniającym się klimatem. Omnigeneracja to nowy poziom przy realizacji tego typu kompleksowych obiektów. Co istotne, wydaje się, że ta inwestycja jest najlepszą możliwą odpowiedzią na potrzeby Śląska i nie chodzi tu tylko o proekologiczne rozwiązania elektro-energetyczne, ale również zrównoważoną gospodarkę zasobów ziemskich. Rewitalizując przestrzeń poprzemysłową Huty Kościuszko nadaje się jej nowy blask, jednocześnie chroniąc tereny zielone, które tym samym nie znikną z mapy Śląska.

Warto też wspomnieć, że najemcy będą mogli skorzystać z kontraktów PPA (Power Purchase Agreement) gwarantujących formalnie certyfikaty „zielonego” pochodzenia energii, co wpisuje się w światowe dążenia ekologiczne. Jednak dla inwestora SMG Śląsk to zdecydowanie za mało. Istnieje bowiem zjawisko „greenwashingu”, który walczy z problemem śladu węglowego wyłącznie na papierze, nie redukując realnie śladu węglowego w ujęciu lokalnym, co w przypadku aglomeracji śląskiej, będącej jednym z regionów o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza, jest kolejnym ważnym aspektem odpowiedzialnej transformacji energetycznej. Chorzowska inwestycja ma być gwarantem tego, że realizacja walki ze smogiem będzie miała bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Śląska od pierwszego dnia działania, walcząc o lepsze jutro dla nas i kolejnych pokoleń.

Łukasz Bąk

 

Tekst ukazał się na łamach Strefy Biznesu Śląsk nr 03/2024

SMG ŚLĄSK II sp. z o.o. s.k.

ul. Barlickiego 2B, 42-506 Będzin

+ 48 518 862 067
+ 48 32 775 85 60
biuro@smgslask.pl

Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego

NIP: 646-293-28-76 REGON: 243466291 KRS: 0001115324 Kapitał zakładowy: 200 000 zł
chevron-down
pl_PLPolish